Öntöttvas edények
Öntöttvas lábas 3.7liter 24cm
2024. november 25.
Zománcozott öntöttvas lábas 2.2liter (20cm)
2024. november 25.
Zománcozott öntöttvas wok 37 cm
2024. november 25.
Öntöttvas serpenyő fedővel 26,5 cm
2024. november 25.
Öntöttvas lábas 7liter 30cm
2024. november 25.
Kúpos öntöttvas kacsasütő
2024. november 25.
Zománcozott öntöttvas lábas 4.2liter (26cm)
2024. november 25.
Zománcozott öntöttvas lábas 6.5 liter (28cm)
2024. november 25.
Zománcozott öntöttvas serpenyő fedővel 5 liter (40cm)
2024. november 25.
Ezek az öntöttvasból készült edények nélkülözhetetlenek a mindennapi főzéshez, és generációkon át hűen szolgálnak.
Az öntöttvas edények előnyei
Ezek az edények számos előnnyel rendelkeznek, amelyek ideálissá teszik őket a mindennapi főzéshez:
-
Hőtartó képesség: Kiválóan tartják a hőt, így egyenletesen lehet bennük főzni.
-
Egyenletes hőeloszlás: Az anyag tulajdonságaiból adódóan a hő egyenletesen oszlik el az edény teljes felületén, ez megakadályozza, hogy forró pontok alakuljanak ki, és leégjen az étel.
-
Tartósság és hosszú élettartam: Az öntöttvas rendkívül tartós és ellenálló, így megfelelő karbantartás mellett akár generációkon át használható.
-
Sokoldalúság: Sokféle főzési technikához használhatók, beleértve a sütést, pirítást, párolást és lassú főzést.
Számos előnyei miatt az öntöttvas edények szinte nélkülözhetetlenek minden konyhából.
Típusok
Az edények különböző típusokban és formákban érhetők el, és mindegyik specifikus felhasználási célokra lett tervezve:
-
Serpenyők: Ideálisak sütéshez, pirításhoz és serpenyős ételek készítéséhez. Kiválóan tartják a hőt és egyenletesen sütnek.
-
Lábasok: Nagyszerűek lassú főzéshez, pörköltekhez és levesekhez. Az egyenletes hőeloszlás biztosítja az alapos főzést.
-
Dutch oven-ek (holland sütők): Sokoldalú edények, amelyek alkalmasak sütéshez, főzéshez és pároláshoz. Zárt fedelük segít megőrizni a nedvességet és az ízeket.
Rendszeres tisztítás
Az öntöttvas edények hosszú élettartamának megőrzése érdekében fontos a megfelelő tisztítás. Az első használat előtt az edényeket fel kell készíteni a használatra.
Egy vékony réteg zsiradékot vigyünk fel, majd hőkezeljük, hogy a védőréteg kialakuljon. Mindennapi tisztításkor meleg vízzel és egy puha kefével mossuk el az edényt, kerüljük a szappan használatát, mert az eltávolíthatja a védőréteget. Szárítás után vékonyan kenjük be olajjal az edényt, hogy megelőzzük a rozsdásodást és megőrizzük a tapadásmentes felületet.
Főzési tippek
Az edények sokoldalúsága lehetővé teszi, hogy különféle főzési technikákhoz alkalmazzuk őket. Használhatók különböző tűzhelyeken, mint gáz, elektromos és indukciós főzőlapok, valamint sütőben is. Főzéskor melegítsük elő az edényt, hogy egyenletesen oszoljon el a hő.
Az öntöttvas serpenyők ideálisak húsok, zöldségek pirítására, míg a lábasok és holland sütők lassú főzéshez, pörköltekhez és levesekhez tökéletesek. Főzés után hagyjuk az edényt kihűlni, mielőtt megtisztítanánk.
Használat közben:
Ne aggódj, teljesen normális, hogy az öntöttvas edényed nem fog úgy kinézni, mint újkorában. Ha feketedik, az rendben van, de ha rozsda jelenik meg rajta, az már probléma. Ennek elkerüléséhez a következőkre lesz szükséged: papírtörlő, növényi olaj, puha sörtéjű kefe vagy szivacs, víz, tengeri só vagy durva só.
Amíg az edény még meleg, távolíts el minden ételmaradékot, és töröld át alaposan papírtörlővel. A rátapadt vagy odaégett maradékokat durva sóval és papírtörlővel távolíthatod el. A só segít fellazítani a lerakódásokat anélkül, hogy megsértené az edény felületét. Használhatsz egy kis meleg vizet is, majd még több meleg vízzel és egy puha sörtéjű kefével tisztítsd meg az edényt, de szivacsot is használhatsz.
Ügyelj arra, hogy ne használj hideg vizet, és ha lehet, kerüld a mosogatószert. Ha mégis szükséges, csak minimális mennyiséget használj, és alaposan öblítsd ki az edényt. A legjobb azonban, ha teljesen elfelejted a mosószert az öntöttvas edény esetében. Ha valami nagyon odaégett, próbáld meg vizet forralni benne, majd ismét átdörzsölni durva sóval.